Niska zawartość siarki, jak również popiołu sprawia, że paliwo to spełnia normy wyznaczone przez Unię Europejską i kwalifikują je, jako surowiec ekologiczny.

Niska zawartość siarki, jak również popiołu sprawia, że paliwo to spełnia normy wyznaczone przez Unię Europejską i kwalifikują je, jako surowiec ekologiczny.

Aby spalany produkt mieścił się w wyznaczonych standardach powinien zawierać poniżej 0,6 proc. siarki przy wartości opałowej na poziomie powyżej 25 MJ/kg.

Ekogroszek oczekiwanym paliwem

Mimo, iż w ostatnim czasie ceny ekogroszku wzrosły, wciąż jeszcze ogrzewanie tego typu paliwem jest znacznie tańsze niż gazem czy olejem. Produkty te oferowane są luzem lub pakowane w workach, np. po 25 kg, dzięki czemu nie musimy jednorazowo zaopatrywać się w partię surowca na cały sezon grzewczy. Głównymi producentami ekogroszku są Zakład Górniczy „PIEKARY” dawny KWK „JULIAN” w Piekarach Śląskich, KWK”PIAST” w Bieruniu, Katowicki Holding Węglowy- Zakład Przeróbczy w Sosnowcu (ZP Juliusz), KWK Chwałowice.

Kiedy kupować?

Na pewno dobrze o takim zakupie pomyśleć latem, kiedy dostępność jest większa i cena również może być niższa. Warto też pamiętać, że ekogoroszek powinien spełniać określone normy emisji oraz charakteryzować się wysoką wartością opałową ok. 26-28 MJ/kg, niską zawartością siarki do 0,6 proc. oraz popiołu (poniżej 10 proc.).

Bardzo ważnym parametrem Eko groszku jest także spiekalność określana tzw. Liczą Rogi, która powinna mieć wartość poniżej 10. Być może taka wiedza pozwoli ustrzec się przed nieuczciwymi sprzedawcami. Sprawdźmy też, jaka jest dostępność tego paliwa w okolicy, aby się później nie okazało, że koszty transportu będą zbyt wysokie i ogrzewanie stanie się nieopłacalne.


Jak szukać ekogroszku?

Wiele osób popełnia błąd w pisowni tego specyficznego węgla. Nie poprawnymi formami są: Eko groszek, Eko-groszek. Ekogroszek piszemy razem.

Nasza firma oferuje węgiel ekogroszek na terenie Bielska-Białej oraz w hurtowych ilościach na terenie całej Polski.